ELMARAD - Kövér Cinkék Napja és lepkészés a Normafán
Az aktuális járványhelyzet, és a bevezetett intézkedések miatt sajnos elmarad a program. Reméljük, mielőbb bepótolhatjuk.
Addig is összegyűjtöttünk ezt-azt a téli madáretetésről, olvassátok el, aztán nyissátok meg saját madáréttermeteket!
Először is ne keverjük össze a mesterséges költőodút, és a madáretetőt. Tapasztalat, hogy a diákok a költő odúra is azt mondják, hogy madáretető, ezért nézzük csak, mik a legfontosabb különbségek:
- Az etető nyitott, több madár is könnyen meg tudja egyszerre közelíteni, itt esznek, télen üzemel.
- Az odú zárt, csak 1 helyen lehet bejutni a belsejébe, itt pedig alszanak, nevelik fiókáikat, tavasszal, és nyáron üzemel, bár télire is kint hagyjuk, ilyenkor gyakran itt éjszakáznak.
Etetőt bármiből készíthetünk, díszíthetjük akármivel. A kreativitásnak semmi sem szabhat határt, de azért igyekezzetek természetes anyagokat használni, szerintünk nem szépek a PET palackokból készült etetők. Azonban nem csak a külső számít… …ugyanis fontos, hogy az elkészült etetőben ne ázzon el az elemózsia, ne álljon meg benne a víz, sőt, arra is illik ügyelni, hogy ne tudja megközelíteni a házi macska.
Mikor - Mivel etessünk?
Fontos, hogy ha elkezdjük az etetést, akkor nem szabad abbahagyni, mert a könnyű táplálék forrás megvonása hidegebb éjszakákon a madarak pusztulásához vezet. Általában október-november környékén, a hideg idő beköszöntével érdemes elkezdeni, és a tavasz megérkezéséig etetni a madárkákat. A legjobbak az olajos magvak, szotyi, dió, de sok madárfaj szereti az almát is, a nem sózott szalonnát. A téli fagyok idején a madaraknak rengeteg energiára van szükségük, így a legjobb, ha madárkalácsot is készítünk faggyúból, és olajos magvakból. Természetesen megannyi féle madárkalácshoz, cinkegolyóhoz juthatunk hozzá a boltokban is, de nagyobb élmény, ha saját magunk készítjük el, és egyáltalán nem bonyolult. Marhafaggyút bármelyik hentesnél kaphatunk, csak szólni kell, hogy tegyék félre, ugyanis kidobják, amikor levágták a húsról. Így viszont nem kerül semmibe, mivel hulladékról van szó. A magok közül a legjobb és legolcsóbb a sózatlan, nem pirított, magas olajtartalmú fekete napraforgó, aminek a piacon pár száz forintért megkapjuk kilóját. A felolvasztott faggyúba egyszerűen beleszórjuk a magokat, aztán megvárjuk, hogy kihűlve megdermedjen. Az olvadt faggyús magkeveréket kiönthetjük fél kókuszdióba, vagy homokozóformákba is. A napraforgón kívül szinte bármit szórhatunk bele, diót, mogyorót, kölest, lisztbogárlárvát stb. Érdemes, még amíg folyós, belehelyezni egy madzagot is, hogy könnyen felakaszthassuk majd. Garantáltan nagy örömet fogunk szerezni vele a kert vendégeinek!
Mivel NE etessünk?
FONTOS!
A MADARAKNAK KENYERET, MORZSÁT, LISZTET, PATTOGATOTT KUKORICÁT, NEM ADUNK!!! Ezek az ételek megsavanyodhatnak és bélbetegségeket, a madarak pusztulását okozhatják!
http://www.mteweb.hu/teli_madaretetes.html