Süni tábor- kedves Kissün! Kérjük, szüleitekkel együtt figyelmesen olvassátok végig ezt a levelet, hogy felkészülten érkezhessetek a táborba. A táborozás feltételeiben összegyűjtünk Nektek minden hasznos információt a táborról. Az elmúlt években sok tapasztalatot gyűjtöttünk össze a táborokkal kapcsolatban, melyeket egyszerűen kategorizálva összegyűjtöttünk a honlapon is. A táborozás feltételeihez hozzá tartozik ezek ismerete is, ami első sorban azért készült, hogy a legegyszerűbbé és boldogabbá tegye a táborra való készülést és ott tartózkodást mind a Kissünök, mind a Szülők számára.
Csapjunk a lovak közé, nézzük mik is lehetnek a táborban:
2012-ben készítettünk egy kis videót is, hogy könnyebben elképzelhető legyen, mi várható: https://vimeo.com/63857432
Itt pedig a programokról és a játékokról nézegethetsz rövid videókat: https://vimeo.com/album/2810806
Ha felmerül benned olyan kérdés, amit sem ez a levél, sem ezek az oldalak nem tartalmaznak (ami reményeink szerint szinte lehetetlen ☺) okvetlenül oszd meg velünk a sunitabor@gmail.com címen és mihamarabb válaszolunk rá, valamint felkerül majd a GYIK-ba is. Előre is köszönjük segítségedet!
Nézzük mi várható idén:
A tíz napból az első és az utolsó az oda, illetve a visszautazással fog telni, a közbeeső nyolc napból egy héten keresztül más-más szakmai programon, végül egy nagy közös túrán veszel majd részt. A tábor helyszíne Idén a Mecsekbe megyünk.
Tábori mindennapok
A táborban a Kissünök életkor szerint beosztott "családokban" élnek, melyek mindegyikének van egy mamája és egy papája (vagy két mamája), tehát két olyan Nagysün, aki a rábízott tíz-tizenkét Kissünért felel a tábor ideje alatt. Ha valami gondod van, elsősorban őket keresd majd, de persze fordulhatsz minden más Nagysünhöz is. A meleg reggeli után kb. 9 órakor kezdődnek a szakmai programok, melyen a "Szaki" vezetésével a családhoz tartozó Kissünök a mamájukkal/papájukkal vesznek részt. Általában egy 8-10 kmes rövid túra keretében ismerkedhetsz meg a tábor környékével és annak természeti kincseivel. Erre már előre készülhettek, sétáljatok, túrázzatok sokat a családdal! Hogy milyen szakmai napok vannak? Geológia, ahol a környék kőzeteivel, ásványaival és mindenféle ős maradványokkal ismerkedhetsz meg. Ám nem csak a kövekkel, hanem a vidék növényeivel, szárazföldi és vízi állataival, az erdei élettel is találkozol majd. A túlélési program keretében megtanulhatod, hogyan tájékozódj az erdőben. Kézműveskedni és a vidék történetével ismerkedni a néprajzos programon fogsz. A hetedik szakmai napot a konyhában fogod tölteni, ahol aznap az egész táborra együtt főzünk majd. A Süni táborban hatalmas kondérokban magunk készítjük el ennivalóinkat. Természetesen a főzést a Szakács és a Kukta vezeti, és a Kissünök segítenek benne. Ezért lenne jó, ha a zöldség pucolást már otthon elsajátítanád! A kirándulás után kora délután megebédelünk, pihenünk egy kicsit, aztán minden délután játszunk egy nagyot. Este a vacsora után tábortüzet rakunk és népdalokat énekelünk, beszélgetünk arról, hogy ki mit látott aznap, mesét hallgatunk, aztán amikor már mindenki nagyon álmos, lefekszünk. Tábori körülmények Mivel teljesen nomád táborról van szó, sátorban fogunk lakni. Ha esetleg nem tudsz hozni, akkor korlátozott számban tudunk segíteni, de a legjobb, ha saját sátorral jössz, a cipelésében természetesen segítünk. A sátrak közül a duplafedeles az igazi, a másfélék beáznak. Ha mégis ilyen sátrat hoznál, nylonfóliát is hozzál magaddal, amivel letakarhatjuk. A nomád körülményekből adódik, hogy nincsen fürdőszoba sem, így magunk építette fürdősátorban hideg vízzel, lavórban (praktikus, ha hozol magaddal szivacsot) kell majd mosakodnod, a WC pedig egy madárdalos erdőben lesz. Nagyon hangulatos, az esetleges kellemetlenségekért bőven kárpótol a Természet közelsége és a jó társaság.
Éjszaka az erdőben a forró nyár ellenére nagyon hideg van, ezért ne hagyd otthon a melegítődet, hogy ne fázz a sátorban. A tábor ideje alatt több napos eső is előfordulhat, így legyen minden napra elegendő száraz ruhád, zoknid, cipőd… Segítségül egy tapasztalt Kissün összegyűjtötte a táborban nélkülözhetetlen és otthon hagyható cuccok listáját. Bepakolásnál csak akkor pipáld ki a sorokat, ha már beleírtad a nevedet és bekerült a táskába!!! A Cucclistát ebben a levélben is megtalálod, menj vissza a tartalomjegyzékhez és kattints rá.
A tábor előtt kapsz még egy levelet tőlünk, amiben megírjuk, hogy mikor, honnan indulunk-érkezünk. Ha azonban még más is érdekel, a következő telefonszámokon szívesen válaszolunk bármilyen kérdésedre!
Jelentkezés
Jelentkezni az alábbi linken tudsz, ha már mindent alaposan végig olvastál: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScW92fwo_ZpomLMSLVfbXYiaU8ZSIEHI-YfG7p2SDECYD9hRw/viewform
Elérhetőségek Ha valami kérdésed lenne a táborral kapcsolatban, ne habozz, érdeklődj bátran!
Táborozással kapcsolatos kérdések: a sunitabor@gmail.com email címen, vagy (Süni) Kovács Domonkos +36 70 629 8939, Pati-Nagy Bence +36 30 490 1822 Írásban a sunitabor@gmail.com email címen.
Bővebb információ az egyesületről: www.pangea.hu
Várunk szeretettel, Nagysünök
Sündörgő tábor- kedves Sündörgő!
Mint rutinos táborozó üdvözlünk ismét! Kérjük, figyelmesen olvasd végig ezt a pár fontos információt, amit megosztunk Veled. Készítettünk a Süniknek egy GYIK-ot a weblapon, ha esetleg van időd, akkor megköszönjük, ha átfutod a kérdéseket és esetleg megírod nekünk, mi az, ami Kissünként benned kérdésként felmerült. Leveleiteket a sunitabor@gmail.com címen várjuk, előre is köszönjük!
Nézzük mi várható idén:
A tábor időpontja, menetrendje
A táborok időpontjai:
Sündörgő: 2022. július 11-20. Táborvezető: Dombi Anna +36 20 269 9391,
Süni: 2022. július 23. - augusztus 1. Táborvezetők: Pati-Nagy Bence +36 30 490 1822, Kovács Domonkos +36 70 629 8939,
A tíz napból az első és az utolsó az oda, illetve a visszautazással fog telni, a második napon egy közös nagy túrán veszünk részt, ami segít eldönteni, hogy melyik szakmai programot válaszd majd. A közbeeső hét napon kétszer három napos szakmai programon, veszel majd részt, köztük egy nagy játékos-kézműves pihenő napon.
Tábori mindennapok
A Sündörgő táborban a korábban megszerzett ismereteid elmélyítésére kapsz lehetőséget. A szakmai programok három napig tartanak, a komplex kutatások alkalmával részletesen körbejárjátok az adott témát. A túrák hosszabbak, mint a Süni táborban, nincsenek családok, de a közösségi élet ugyanolyan. A tábor tehát egy nagy túrából, majd 2 három napos túrából egy adott témában való elmélyülést elősegítve – és egy játéknapból áll. A túrákat követően hasonló játékokon, kézműves foglalkozásokon vesztek majd részt, mint a Süniben. Az esti tábortűznél a népdalok, geológusnóták éneklése mellett komoly beszélgetések, viták zajlanak majd, melyekkel igyekszünk tágítani a világképedet. Emellett azért is várjuk nagyon a leendő Sündörgőként, mert a Nagysünné válás útja a Sündörgő táboron vezet keresztül. Tábori körülmények Remélhetőleg a körülmények ismerősek, de azért nézzük csak, nehogy valakit meglepetés érjen: Mivel teljesen nomád táborról van szó, sátorban fogunk lakni. Van ugyan egy-két sátrunk, de ha van lehetőséged, hozz magadnak sátrat, a cipelésében segítünk. A sátrak közül a duplafedeles az igazi, a másfélék beáznak. Ha mégis ilyen sátrat hoznál, nylonfóliát is hozzál magaddal, amivel letakarhatjuk. A nomád körülményekből adódik, hogy nincsen fürdőszoba sem, így magunk építette fürdősátorban hideg vízzel, lavórban (praktikus, ha hozol magaddal szivacsot) kell majd mosakodnod, a WC pedig egy madárdalos erdőben lesz. Nagyon hangulatos, az esetleges kellemetlenségekért bőven kárpótol a Természet közelsége és a jó társaság. Éjszaka az erdőben a forró nyár ellenére hideg van, ezért ne hagyd otthon a melegítődet, hogy ne fázz a sátorban. A tábor ideje alatt több napos eső is előfordulhat, így legyen minden napra elegendő száraz ruhád, zoknid, cipőd… A tartalomjegyzéken keresztül könnyen megtalálhatod a jól ismert Cucclistát. A tábor előtt kapsz még egy levelet tőlünk, amiben megírjuk, hogy mikor, honnan indulunk-érkezünk. Ha azonban még más is érdekel, a következő telefonszámokon szívesen válaszolunk bármilyen kérdésedre!
Jelentkezés
Jelentkezni az alábbi linken tudsz, ha már mindent alaposan végig olvastál:
Elérhetőségek Ha valami kérdésed lenne a táborral kapcsolatban, ne habozz, érdeklődj bátran!
Írásban a sunitabor@gmail.com email címen vagy (Sündörgő) Dombi Anna +36 20 269 9391
Várunk szeretettel, Nagysünök
Szülőknek minden, amit tudni kell
Először is köszönjük, hogy idén (is) velünk táboroztok. Munkánkat, így a Kissünök és a Sündörgők örömteli táborozását nagyban segíti, ha figyelmesen végigolvassátok gyermeketekkel együtt leveleinket és együtt készültök fel a táborra. A megadott linkeken további információkat találtok a táborról, és ha még mindig maradt homályos részlet, szívesen válaszolunk telefonon, email-ben. Minél több információt kapunk a gyermekekről, annál többet tudunk megtenni azért, hogy a legjobb élményt kapják a táborainkban.
Sajnos az a több éves tapasztalatunk, hogy az egész táborozást elronthatja az, ha valami fontos használati tárgy (melegítőnadrág, megfelelő számú zokni, váltócipő…) otthon marad, vagy éppen feltöri a lábat a bakancs, átázik az esőkabát, kevés a meleg ruha stb., ezért vegyétek komolyan, amit erről írtunk. A tábor jellegéből és a gyerekek aktivitásából adódik, hogy a hozott ruhák meglehetősen koszosak lesznek, így kérjük, nagyon új ruhadarabokat ne küldjetek el gyermekekkel. Nagyon fontos darab viszont az esőkabát, amit MINDENKÉPP hozzon magával a gyerek, képzeljétek el, mennyire rossz akár több napon keresztül is az esőben nélküle. És kérjük, tényleg írjátok bele MINDEN ruhadarabba a gyerek nevét!!! Évrőlévre több zsáknyi ruhát adományozunk a Vöröskeresztnek, mert a gyerekek nem ismerik meg a saját ruháikat. Mit tanítsunk meg a leendő Táborozónak már otthon? Sok gyermeknek gondot okoz a lavórban való önálló fürdés, kérjük, hogy tanítsátok meg a leendő táborozónak, hogyan is kell ezt csinálni. Egy kis, gyorsan száradó szivacs (NEM mosdókesztyű!) nagy segítség. ( Föntről lefelé mosakszunk mindig, szappannal, szivaccsal, vagy edénnyel, 2 lavórban-az egyikbe a koszos víz megy, ebben állunk, a másikból a tisztát meregetjük.) A táborban nagyon fontos az önállóság. Az, hogy önállóan kell minden reggel bepakolni egy kis hátizsákba azt, amire egész nap szükség lesz, hogy a fekvőhely környékén ésszerű rendet önállóan tartsák meg, minden gyereknek nagy, de nehéz kaland. Sokszor találkozunk olyan gyerekekkel, akik nem voltak erre képesek és szépen lassan mindenüket elhagyták. Ha együtt pakoltok be a hátizsákba, gyermeketek is tudni fogja, mi mindennek kell meglennie. A "kezdő" táborozóknak segítségére leltárszerű listát küldtünk, melyet a levél végén találtok. Természetesen a Szervezők odafigyelnek ezekre, rákérdeznek e feladatok ellátására, de önálló elvégzése a táborozó feladata. Evőeszközét, tányérját mindenki önállóan mosogatja a táborban, hasznos, ha otthon begyakoroljátok ezt. A konyha programon előny, ha a táborozó ügyesen tud már bánni a hámozóval (lásd: krumpli hámozó verseny).
A túrák során a Süniben napi 5-10 km-es túrákra mennek a gyerekek szakmai programtól függően. Próbáljatok erre is együtt készülni, menjetek el többször kirándulni, vagy csak sétáljatok nagyokat együtt a lakóhelyetek körül. Minden évben probléma, kérjük együttműködésüket! Kérünk Titeket, hogy ne küldjetek mobiltelefont a gyerekekkel!!! Ez egy nagy próba mind Szülőnek, mind gyereknek, de ha nem bízunk egymásban, akkor teljesen elronthatjuk a táborozás élményét. Valamint nagyon fokozza a honvágyat a tapasztalataink szerint, ha anya levelet ír például a gyereknek előre. Rendszeres tapasztalat, hogy azokban, akikkel titokban küldtek telefont, sokkal nagyobb honvágyat hozott elő a folyamatos kapcsolattartás a Szülőkkel, ráadásul a többi gyerekkel szemben igazságtalan helyzetet szült, amit igen nehezen tudtunk kezelni a táborban. A telefon továbbá ellenkezik a tábor szemléletével (is), ezért idén (is) úgy határoztunk, hogy a gyerekek nem hozhatnak magukkal mobiltelefont, az állomáson vissza fogjuk adni azokat. A tábor területén nincs térerő, a túrákon pedig nem szeretnénk telefonálási lehetőséget kutató Kissünöket keresgélni az erdőben, a telefonokért pedig nem tudunk felelősséget vállalni. Kérünk Titeket, hogy a tábor ideje alatt ne látogassátok, hívogassátok gyermeketeket, ezzel csak neki tesztek rosszat! A tábor jellegéből adódik, hogy csak a bizonyos fokig önálló gyerekek érzik magukat jól, ezért kérjük, döntsétek el, elég érett e a nomád táborozásra! Megkérünk Benneteket, hogy a tábor ideje alatt ne érdeklődjetek napi rendszerességgel gyermekek hogyléte felől, a Szervezők mindent megtesznek azért, hogy a táborozók jól érezzék magukat. Probléma esetén mindenképpen jelentkezünk az általatok megadott elérhetőségeken. Másik részről kérem, vegyétek figyelembe, hogy ha mind a 84 anyuka, apuka folyamatosan érdeklődne a gyermek hogyléte felől, az egy telefonközpontos Nagysün meglétét és egy erdőben újratöltődő telefont igényelne Tőlünk. A tábor felépítéséből adódik, hogy a gyermekeket folyamatosan lekötjük, délelőtt kirándulunk, délután játszunk, este pedig beszélgetünk, éneklünk. Emellett nincs időnk telefonálni, pláne úgy nem, hogy a gyerekeket nyomatékosan megkértük, ne hozzanak a táborba telefont, valamint szívesebben töltjük ezt az időt a gyerekekkel. Az elmúlt 30 évben ez nem volt probléma, szeretnénk, ha továbbra sem lenne. Köszönjük együttműködéseteket! Természetesen nagyobb vihar, vagy hasonló dolgok után szoktunk emailt küldeni, hogy minden rendben, vagy posztolunk esetleg facebook-on. Felelősség a gyermek iránt Minden gyerekre külön odafigyelünk, a Szervezők dolgát nagyban segíti, ha részletesen, együtt válaszoljátok meg a Jelentkezési adatlapban szereplő kérdéseket arról, hogyan viselkedik új közösségben, mit szeret otthon csinálni, esetleg féle valamitől. Fontos tudnunk, hogy allergiás e valamire, szed e rendszeresen valamilyen gyógyszert. Nagyon fontos: amennyiben nem tudunk gyermek esetleges betegségéről: allergia, epilepszia, szívbetegség, asztma stb. (mindegyik fordult már elő az elmúlt években!!!), nem tudjuk vállalnia felelősséget! Ha a jelentkezésnél írtakhoz képest változás állt be, vagy csak bővíteni szeretnétek, akkor azt a sunitabor@gmail.com címre küldhetik, tárgyként megjelölve a táborozó gyerek nevét és azt, hogy Sündörgő vagy Süni táborba jön. pl.: Kiss Virág, sündörgő. A tábor részvételi díja, befizetési határidő, utalási információk
A tábor díja: 55000 Ft + úti költség
Testvéreknek igényelhető kedvezményes ár: 45000 Ft
(akkor is, ha a tesó a másik táborba megy, 3 vagy több testvér esetén írj nekünk további kedvezményért!)
Támogatói ár: 65000 Ft
Ha szeretnéd segíteni más gyermekek táborozását kérjük fontold meg hogy támogatói díjjal 10000 Ft-tal hozzájárulsz a munkánkhoz.
(A tábordíj magába foglalja 9 napi 5x-i étkezést (3 meleg étel+1 gyümölcs+1 hideg étkezés) a táborhely bérlésének díját, a vízdíjat, és a napi beszerzés költségeit, a felszerelések költségeit.)
A tábor díj az utazás költségeit nem foglalja magában, mert azt a tábor szervezésének megkezdésekor még nem tudjuk előre kalkulálni.
részletfizetés esetén kérlek írj emailt!
Átutalás adatai Közlemény: Pangea Egyesület, OTP 11742094-20166315-00000000 Tábor neve + Gyermek neve
Mivel sok család számára könnyebbséget jelent, lehetőséget biztosítunk a tábor díjának 2 részletben való befizetésére. Kérjük, hogy a jelentkezéskor jelezzétek a részletfizetési szándékot és az utaláskor a közleménynél azt is kérjük jelezni, hányadik részlet került utalásra! A befizetett részvételi díj teljes összegét július 1ig tudjuk visszatéríteni a tábor lemondása esetén, utána az előzetes beszerzések miatt csak az összeg 50%át. A tábor kezdete után nem tudjuk visszafizetni az összeget. A beszerzést és a tervezést nagyban nehezíti a késedelmes befizetés, ezért kérünk Benneteket, hogy időben utaljátok át a tábor díját. Június 1ig be nem érkezett tábordíjak esetén a jelentkezést töröljük, táborozást biztosítva ezáltal egy várólistás gyerek számára. Indulás Az induláskor fogjuk kérni a gyerekektől (tőlünk pedig az NÉBIH) a Szülő által kiállított Egészségügyi nyilatkozatot, valamint a TAJ kártya másolatát. Igazolás hiányában nem tudjuk elvinni a gyereket táborozni. A gyerekek nagy hátizsákját és a sátrakat az elmúlt években bevittük a táborhelyre a buszmegállótól. Kérjük, hogy mindenen legyen feltüntetve a gyermek neve, mert sokan hasonló túrafelszereléseket használtok, és néha ez megnehezíti, hogy kihez mi tartozik. Egy nagy hátizsákot küldjetek a gyerekkel, amire minden legyen feltéve: polifoam, hálózsák, gumicsizma, kishátizsák. A sátrat nem szükséges, de mindenképpen legyen rajta a táborozó neve. Köszönjük. A táborokat a Pangea Kulturális és Környezetvédelmi Egyesület (8426, Pénzesgyőr, Béke utca 57.) szervezi, a Szervezők is az egyesület önkéntesei, a Süni tábor vezetői Pati- Nagy Bence, és Kovács Domonkos, a Sündörgő tábor vezetői pedig Dombi Anna és Gyetvai Zsófia lesznek, az egyesület aktív tagjai. Ha további kérdéseitek vannak, a gyermekeknek szóló levélben található elérhetőségeken tehetitek fel azokat. Előre is köszönjük, hogy kéréseinknek eleget tesztek! Megtaláltok minket a facebook-on is!
CUCCLIsta
Ezen az oldalon egy CUCCLIstát találsz, amely segíthet a fontos dolgok bepakolásánál és a feleslegesek otthonhagyásánál. (mutasd meg a Szüleidnek is!) FONTOS! Mivel az elmúlt években (táborokban is) nagyon sok ruha maradt ránk, a legtöbbet nem is kerestétek azóta, kérjük, hogy MINDEN holmitokba írjátok be a neveteket!!! Hosszú történeteink vannak a rajtunk keresett ruhadarabokról, sajnos nincs lehetőségünk a tárolásukra és kipostázásukra.
EGYETLEN, NAGY HÁTIZSÁK Ne legyen olyan nehéz, hogy ne bírd el. Ha készen vagy a bepakolással még indulás előtt sétálj vele néhány kört, és mássz vele néhány emeletet, hogy kipróbáld, tényleg elbírod e! A ruháidat a hátizsákon belül is tedd nejlonzacskóba, és legyen nálad a szennyesnek is külön zacsi. A hátizsákon kívül itt-ott lógó nejlonzacsik megnehezítik az átszállást, a táborbeli összepakolást, egyetlen táskába pakolj!!! A gurulós bőrönd nem megoldás, képzeld el egy sáros erdei úton… (vannak fotóink…)
A következő listában csak akkor pipálj, ha már betetted a táskába a cuccot!
Sátor (Az a jó, amelyik kétrétegű, ha nincs, akkor hozz magaddal egy nejlonfóliát) 1
Polifoam, derékalj a gumimatrac nehéz, kilyukad és a sátorban sok helyet foglal 1
Hálózsák, ha fázós vagy, jó vastag! – vizsgáld meg, hogy jó e a cipzárja! 1
Kulacs (tapasztalataink szerint az üdítős flakonok sem eresztenek!) 1 liter
meleg pulóver, és dzseki – estefelé az erdőben hideg van, ezért elengedhetetlen a meleg ruha
Hosszú nadrág kirándulni is ebben érdemes a kullancsok és a tövisek miatt 3 db
Póló vagy ing (olyan, amit nem sajnálsz, ha piszkos lesz) 10 db
Fehérnemű 10 db Zokni (elázás esetén jól jön, ha van elég tartalék :o) 14 db
Törülköző, szappan (szappantartóban, a tusfürdőt nehéz lemosni hideg vízzel), szivacs, fogkefe, fogkrém
Villa, kés, kanál, bögre (nem porcelán), műanyag (nem fém!) mély tányér (Írd rá a neved pl. lakkfilccel, körömlakkal, az alkoholos filc az első mosogatásnál leázik.) szúnyog és kullancsriasztó: a drogériákban lehet kapni ember és környezetbarátot 11 db 11 db
Magas szárú bakancs a túrákhoz, sportcipő és szandál délutánra 3 db
Kis (mini Decathlonos túl kicsi) hátizsák a kirándulásra azért praktikusabb a hátizsák, mint az oldaltáska, mert gyaloglás közben szabadon hagyja a két kezedet mint az oldaltáska, mert gyaloglás közben szabadon hagyja a két kezedet
jegyzetfüzet, íróeszköz 11 db fehér vagy világos sapka a napszúrás ellen 1db
ESŐKABÁT (NEM SZÉLDZSEKI!) ismertetőjelei: nejlonból van, térdig ér, fél órás zuhanyozás alatt sem ázik át. Próbáld ki!! EZ NEM VICC, nagyon kellemetlen vizes ruhában táborozni napokig 1 db
ELEMLÁMPA + pótelem, égő (hogy a sötétben is megtaláld a fogkefédet...) 11 db
Póló, ha tudunk, szitázunk rá táboros mintát 1 db
Sebtapasz, naptej, Fenistil gél, zsebkendő, daedalon az útra
hangszer, ha tudsz rajta játszani, de hagyd otthon a zongorát, nagybőgőt; a furulya jöhet!!!
Amit SEMMIKÉPP ne hozz, mert nem tudjuk vállalni értük a felelősséget, vagy baj lehet vele:
● elektronikus eszközök (nem lesz rájuk időd, szétázik, tönkremegy stb.)
● dugikaja (amit nem eszel meg az első napon, az úgyis a hangyák, darazsak martaléka lesz)
● mobiltelefon (szintén ázékony és felesleges, ez egy nagy próba, ahol bizonyíthatod, hogy 10 napig kibírod telefon nélkül)